Arama sonuçlarınız

Tapuya Şerh Koymak Nedir?

tarafından gönderildi wpntr üzerinde 13 Ekim 2021
0

Şerh kelimesinin anlamı açma, ayırma, yarma anlamındadır. Tapuya Şerh Koymak ise mülk sahibinin, mülk üzerindeki haklarını kısıtlayan bir işlemdir. Tapuya konulan şerh tapu siciline işlenir. Tapu sicili resmiyette halka açıktır. Böylece tapu üzerine herhangi bir şerh koyuldu ise alıcı bu şerhi rahatlıkla görebilir.

Birden fazla şerh türü vardır. Bunlar; Önalım Hakkı, Satış Vaadi, Geri Alım Hakkı, İpotek, Üst Hakkı, İhtiyati Haciz, İnfita Hakkı ve Aile Konutu Şerhi gibi bir çok şerh türü bulunur. Tapuya Şerh Koymak, eşya hukukunda bulunan önemli bir konudur. Şerh ile ilgili tüm konularda bilir kişi desteği yani avukat desteği almak önemlidir.

Tapuya Şerh Nasıl Konulur

Mülk sahipleri ya da bir başkasının mülkü üzerinde hakkı olan kişiler, haklarını koruma amaçlı Tapuya Şerh Koymak isteyebilir. Şerh türlerine göre istenilen belgeler değişiklik göstermektedir. Tapuya şerh koymak için gerekli belgeler ile Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne başvurmak gerekmektedir.

Tapuya Şerh Koymanın Sebepleri Nelerdir?

Birçok sebepten dolayı tapuya şerh koyulabilir. Bağış yapılan bir gayrimenkul veya mülkün daha sonrasında geri alınabilmesi amacıyla, gayrimenkulun aile konutu olduğununu belirtmek amacıyla ya da mülkün kullanım haklarının bir kişiye verildiğini belirtmek, tapuya şerh koymanın sebeplerinden olabilir. Bu sebepler dışında da birçok sebep tapuya şerh koydurabilir. Bunları toplayacak olursak:

  • Mülkü Devretme (Temlik) Hakkını Kısıtlama
  • Mülkü Devret Hakkını Yasaklama
  • Kişisel Hakları Belirleme

Tapuya Konulan Şerh Nasıl Kaldırılır?

Tapuya konulan şerhin kaldırılması mümkündür. Bunun için şerh koyduran kişinin kişinin/kişilerin onay vermesi yeterlidir.

Bir şeye malik olan kimse, hukuk düzeni sınırlarında, hakkı olduğu şey üzerinde dilediği gibi kullanma, yararlanma ve tasarrufta bulunma hakkına sahiptir.

TÜRK MEDENİ KANUNU / 683

Tapuya konulmuş şerhin kaldırılabilmesi için taraflardan birinin dava açması gerekmektedir.

Tapu kütüğü maddeleri arasında şerhler arası satılamaz şerhide yer almaktadır. Bu şerhin uygulanma sebebi ise gayrimenkulun satılmasını veya devredilmesini engellemektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Listeleri Karşılaştır