Arama sonuçlarınız

Kayseri’de Gezilecek Yerler

tarafından gönderildi wpntr üzerinde 24 Eylül 2020
0

Sizler için Kayseri’de gezilecek yerler için bir liste oluşturduk. Fakat bunun öncesinde gelin biraz meşhur Kayseriyi tanıyalım.

Şehir Tarihi

6 bin yıllık bir tarihe sahip Kayseri, Erciyes Dağının yamaçlarında civar illerdeki kardeş illeri ile bir çok medeniyete ve tarihe ev sahipliği yapmıştır.

Ne zaman ve ne kadar gezilmeli ?

Kayserinin 6000 senelik tarihi tabi ki uzun bir zaman dilimine yayılarak daha iyi gezilecektir fakat size yine de 2-3 gün yeterli olacaktır. Yazları sıcak ve kurak kışları ise aynı derecede soğuk olan Kayseriyi gezmek için İlkbahar ayını sizlere öneriyoruz. Kayak için gelecek iseniz doğal olarak en mantıklısı Kış zamanını seçmeniz olacaktır.

Ne yemelisiniz?

Kayseri mantısı, Kayseri tiridi, örgülü pilav, çiriş yemeği, Develi cıvıklısı, sucuklu, pastırma, yağlama gibi lezzetler Kayseri deyince ilk akla gelenlerdir.

Popüler Yerler

1 – KAYSERİ KALESİ VE SURLARI

KAYSERİ KALESİ

Burası Neresi? Roma Dönemi’ne ait üçüncü yüzyıl eseri Kayseri Kalesi, altıncı yüzyılda Bizans Dönemi’nde kale ve surları daraltılmıştır. Kale bugünkü şeklini Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubat zamanında yeniden inşa edilmiştir. Karamanoğulları ve Osmanoğulları dönemlerinde ise iki kez onarım geçirmiş olup, Orta Anadolu’da önemli ulaşım noktası üzerinde yer alıyor olması stratejik açıdan da bir hayli önemlidir. Geçmişten bu yana şehir merkezinde çeşitli eklemeler yapılan bir orta çağ kalesidir.

Neden Gitmeliyim? Düzlük bir alanda inşa edilen tarihi kale, dış ve iç olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. İç Kale, Dış Kale’ye oranla daha yüksek yapıda olmasıyla çevresine de eklenen sur duvarları ile ayrı bir kale haline getirilmiştir. Dış sur ve burçlardan oluşan Dış Kale; şehrin korunması, yönetim merkezi ve genelde yerleşim alanı olarak kullanılmaktadır. Günümüze kadar ulaşabilmiş olan Dış Kalenin Ok Burcu ve Yoğun Burcu, l. Alaaddin Keykubat tarafından yapılmış olup Selçuklu Devlethane’yi çevrelemektedir.

İç Kale ise; Türkler Dönemi’nde çeşitli değişimlere uğrayarak çevre Sur ve Burçları ile Kapı Kuleleri yükseltilerek kullanım şeklinde değişiklikler yapılmıştır. Osmanlı zamanında şehrin herhangi bir savunmaya ihtiyacı olmaması sebebiyle İç kaleye de mahalleler kurulmuş ve var olan Fatih Cami Şerifi bu dönemde yapılmıştır. Fatih Sultan Mehmed’in fermanı ile Gedik Ahmed Paşa’nın gözetimi altında inşa edilmiştir. Kayseri Karamanoğulları’nın hakimiyetinden 1467’de Osmanlıya geçtiği sırada, Karamanoğlu Mescid-i Şerifi ismi almış olup mescidi harabe şeklindedir. Daha sonraları 1711, 1778, 1886 ve son olarak da 1990 senelerinde onarımdan geçmiştir.

2- KAYSERİ SAAT KULESİ

KAYSERİ SAAT KULESİ

Burası Neresi? Cumhuriyet Meydanı’nda konumlanmış olan Saat Kulesi II. Abdülhamit zamanında 1906 senesinde Tavlusunlu Salih Usta tarafından inşa edilmiştir. Kulenin hemen yanındaki dikdörtgen yapıdaki yapı, saat odası olarak kullanılmak amacıyla yapılmıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün Kayseri’yi ziyaret ettiği sırada  halka seslenmek için kullandığı bu bina, belirli bir dönem Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin Kayseri şubesi olarak da hizmet vermiştir.

Kare planlı olarak yapılan kulenin yüksekliği 10 metre olup, üç kattan meydana gelmektedir. Kesme taşlar kullanılarak yapılmış olan saat kulesinin üzeri piramidal çinko külah ile örtülmüştür. Doğu kısmında yer alan yuvarlak kemerli kapıdan içeri girdiğinizde silindir şekli olduğunu göreceksiniz. Ortadaki  helezoni bir merdivenle saatin bulunduğu bölüme çıkan merdivenlerin ortasında 30 cmlik bir boşluk bulunuyor. Burada saatin kurulduğu ve çalışmasına yarayan silindir şeklindeki madeni ağırlık sarkmaktadır.

3- ESKİ KAYSERİ EVLERİ

ESKİ KAYSERİ EVLERİ

Burası Neresi? Mimari açıdan süslemeleri ve kültürel özellikleri ile geçmişin ihtişamını gözler önüne seren Eski Kayseri Evleri, genel olarak taş ve ahşap kullanılarak yapılmış olup iki veya üç katlı bahçeli, avlulu ve doğa ile iç içe bir şekilde inşa edilmiştir. İklim şartlarına uygun olarak soğuğa karşı korunaklı ve bağ  hayatına uyacak bir şekilde düşünülerek yapılmıştır. Dar sokaklarda 10 ile 30 kilometre mesafelik yan yana dizilmiş olan bu evler  işlemeye uygun yumuşak taşlar kullanılmıştır.

Neden Gitmeliyim? Koca konaklar ve köşkler yapılmış olmakla birlikte genellikle normal bir ailenin evi, tokana, sofa, kiler, oturma odası, ahır ve avludan oluşmaktadır. Mimarisindeki zariflik ve ince süslemeler gözlerinizi kamaştıracak şekilde olup, şehri gezerken her an karşınıza çıkabilir. Hem Selçuklu ve Osmanlı Dönemi’nin hem de geçmiş dönemde yaşayan dönemlerin esintilerini görebileceğiniz bina ve kalıntıları sizi tarihin tozlu sayfalarına yolculuğa çıkabilirsiniz. Bunlardan bazısı; Osmanlı Dönemi’ne ait olup günümüzde hala ayakta kalan Güpgüpoğlu, Zennecioğlu ve Mollaoğlu konaklarıyla İmamoğlu ve Camcıoğlu evlerini ziyaret edebilirsiniz.

4-TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK MEYDANI – CUMHURİYET MEYDANI

KAYSERİ CUMHURİYET MEYDANI

Burası Neresi? Şehrin kalbi olarak nitelendirilen Cumhuriyet Meydanı, gerek gezmek gerekse konaklamak için en doğru tercih noktalarındandır. Beş bin yıllık geçmişe sahip şehrin izlerini her bir köşesinde barındıran meydan yeniyle eskinin birbirine geçtiği muazzam bir yer. Burada yer alan Roma, Selçuklu, Osmanlı Dönemlerinde kullanılan ve tarihi M.Ö. 3. yüzyıla dek dayanan Kayseri Kalesi en ilgi çeken yerler arasında başı çekiyor.

Neden Gitmeliyim? Meydanda dikkat çeken bir diğer yapı ise saat kulesidir. II. Abdülhamit döneminde inşa ettirilen eserin yapımında kesme taşlar kullanılmış olup, 1906 yılında Tavlusunlu Salih Usta tarafından planlanmıştır. Meydanın en hakim noktası da Bürüngüz Cami ile Kurşunlu Cami yer alıyor. Tek minareye sahip Kurşunlu Cami, 22 yaşına kadar şehirde yaşam sürmüş Mimar sinan’a ithafen yapılmış ancak kendisi tarafından yapılıp yapılmadığı konusunda pek çok rivayet söz konusudur. Şehri gezmeye bir yerden başlamanız gerekiyorsa şüphesiz orası Cumhuriyet Meydanı’dır.

5-OSMANLI SOKAĞI

TALAS OSMANLI SOKAĞI

Burası Neresi? Otantik bir atmosfere sahip olan Osmanlı Sokağı’nda gidebileceğiniz çok sayıda kafeler yer alıyor. Zaman zaman canlı müzik performansları, sema gösterileri ve görsel şovları sergileniyor burada. Hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini üzerine çeken sokak ramazan aylarında ayrı bir havaya bürünüyor. Akşam saatlerinde ziyaret etmenizi öneririm. Zira yerden yapılan ışıklandırmaları ile yarattığı hava ayrı bir görülmeye değer nitelik kazandırıyor.

6-ATATÜRK EVİ MÜZESİ

KAYSERİ ATATÜRK EVİ MÜZESİ

İmamzade Reşit Ağa’nın inşa ettirdiği bu 19. yüzyıl yapısında, 19-21 Aralık 1919 tarihleri arasında Heyet-i Temsiliye Reisi olarak şehre gelen Mustafa Kemal misafir edilmiştir. Bugün ayakta kalabilen klasik Kayseri evlerinin birkaç örneğinden biridir. Konak, dışı kesme taşlarla kaplı, ahşap malzemeden inşa edilmiştir. Ağaçtan motiflerle süslü olan çatı uçları ve cumbanın alt saçakları dikkat çekmektedir. Yapı, 1978 yılında Kültür Bakanlığınca kamulaştırılmış, 1983’te Atatürk Evi olarak hizmete girmiş, 10 Aralık 1998’de ise binanın ikinci katı Atatürk Müzesi haline getirilmiştir.

Atatürk Evi’nin müzeye dönüştürülen bölümünde, Atatürk’ün kentte çekilmiş fotoğrafları ve Kayseri’de yayınladığı beyannameyi içeren 41 adet eser sergilenmektedir.

7-ETNOGRAFYA MÜZESİ – GÜPGÜPOĞLU KONAĞI

KAYSERİ ETNOGRAFYA MÜZESİ

Burası Neresi? 1419 senesinde yapımına başlanan Güpgüoğlu Konağı, sonrasında yapılan eklemeleriyle birlikte şuan ki haline 18. yüzyılda kavuşmuştur. Müze içerisinde Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait eserler sergilenmekte olup, bunun yanı sıra 18. yüzyıl konak hayatını sizlere aktarabilecek şekilde tasarlanıp dekore edilmiş gelin odası, harem odası, misafir odası gibi odaları sayesinde de o dönemin atmosferi mükemmel şekilde hissedilmektedir.

Neden Gitmeliyim? Kayseri evlerinin en eski ve en iyi bakılmış evleri arasında yerini alan bu konaktan, 1649 yılında Kayseri’ye gelen Evliya Çelebi seyahatnamesinde bahsedilmiştir. 1976 yılında Kültür Bakanlığı tarafından kamulaştırılmış olup, Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı olarak koruma altına almıştır. Etnografya Müzesi’nin taşınması üzerine 1998 yılında ziyarete açılmıştır. Müze binanın ikinci katında bulunuyor olup, en büyük odasında cam, çini, ahşap ve madeni eserler, diğer odasında ateşli, kesici ve delici silahlar ile erkek kıyafetleri ve küçük odasında ise kadın süs eşyaları ile kadın kıyafetleri sergileniyor.

Bunların yanı sıra toplam 1121 adet eser arasında; İslam devletlerine ait sikkeler kronolojik bir sıra halinde,  el yazma Kuran-ı Kerimler, yazı takımları, icazetnameler, bakır ev eşyaları, halı ve kilimler yer alıyor. Yarı açık olarak yapılmış olan köşkte Türkmen Çadırı, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait küpler, bahçesinde ise İslami mezar taşları ve taş tezyinat parçaları ziyaretçilerin ilgisine sunulmaktadır.

8-AMERİKAN KOLEJİ VE HASTANE YAPISI

KAYSERİ AMERİKAN KOLEJİ

Burası Neresi? Kayseri’nin Talas ilçesinde ilk aşamada 1871 yılında Amerikan Kız Okulu  1882’de ise Amerikan Erkek Okulu açılmıştır. Kız okulu Paşa Konağı olarak bilinen binaya taşınmasının ardından 1909-1911 yılları arasında erkek koleji binası inşa edilmiştir. Her iki okulda 1914 senesine dek faaliyetlerini yürütmeye devam etmiştir. 1928 senesinde Cumhuriyet hükümetinden alınan izin le erkek okulu eğitim hayatına başlamış ve 1967 yılına dek çalışmaya devam etmiştir. I. Dünya Savaşı’nın sonrasında kız okulu binası hastaneye çevrilmiş ve günümüzde Amerikan Hastanesi binası olarak bilinen bu yer, yatakhaneler, müdür ve öğretmen lojmanları Erciyes Üniversitesi Sosyal Tesisleri olarak kullanılmaktadır.

9-KADİR HAS KENT KONGRESİ VE MİMARSİNAN MÜZESİ

KAYSERİ KADİR HAS KONGRE MERKEZİ

Burası Neresi? Dijital bir müze ve bilgi merkezi olarak hizmet veren müze, bu özelliği yönünden dünya üzerinde sınırlı sayıda olup Türkiye‘de ise ilk Kayseri’de açılmıştır. Kayseri’nin bilinen isimlerinden Kadir Has’ın öncülüğü ile açılmış olan Kent ve Mimar Sinan Müzesi, modern mimarisi ile sizde kalıcı bir etki bırakacak cinsten. Bu modernlik yalnızca yapının dış cephesinde değil içerisinde de aynı etkiyle devam ediyor. Altı katlı bu eve girişte bir kulaklık alıp takarak, monitörlerin önünden geçerken farklı dillerdeki anlatımları dinleyebiliyorsunuz. Türk mimarisine önemli derece katkıları olan Mimar Sinan’ın eserlerini detaylıca inceleyebilir, müzedeki diğer katlarda yer alan kafe ve restoranlarda mola vererek vakit geçirebilirsiniz.

Neden Gitmeliyim? Toplamda altı kattan oluşan bu müzenin giriş katı Kent müzesi iken, birinci katı ise Mimar Sinan Müzesi’dir. Diğer katlarda çeşitli restoran, kafe ve seyir terası kısımlar yer alıyor. Kayseri hakkında detaylı bilgiler edinebileceğiniz ve Kayseri’de doğan ünlü mimar Mimar Sinan’ın eserlerinin tanıtıldığı harikulade bir yerdir. 400 metrekarelik bir alanı kapsayan müzede şehrin tanıtılmasında yardımcı olması açısından video prodüksiyonlar, dokunmatik kiosklar ve 5 metre çapındaki Kayseri şehir maketi yer alıyor. Ayrıca Mimar Sinan’ın en önemli eserlerinin maketlerinin de sergileniyor olup altı farklı kısımda  Mimar Sinan ile ilgili sunumlar yapılmaktadır.

Hayatı, Sinan ve Süleymaniye, Sinan’da Sivil Mimari, Sinan ve Selimiye, Sinan’ın Sanatı ve Eserleri ve Sinan’ın Yurt dışı Eserleri başlıklı altışar dakikalık video prodüksiyonlardan oluşan sunumlar, 82 ekran büyüklüğündeki monitörlerle izleyebiliyorsunuz. Girişte kaydınızı yaptırdıktan sonra Türkçe veya İngilizce olarak anlatımların yapıldığı aldığınız dinleme cihazları ile ister maketler olsun, isterse monitörler, hangisinin önünde iseler onun anlatımını dinleme cihazı yardımıyla duyabilmektedirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Listeleri Karşılaştır