Arama sonuçlarınız

Ev Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Konular

tarafından gönderildi wpntr üzerinde 18 Eylül 2021
0

Ev alırken dikkat etmeniz gereken konular sıralanacağı zaman bir çok madde ile karşılaşılmaktadır. Ev alırken en çok kafa karıştıran konulardan biri brüt net alan farkıdır, şehirlere ve projelere göre değişen metrekare hesaplarında sonradan hayal kırıklığına uğramamak için bilinçli bir tüketici olmalısınız. Bilinçli tüketici olmak için ne yapmalı Bunun doğru olup olmadığını bilmek için evin net metrekaresini bilmeniz gerekir, bir evin net büyüklüğünde, duvarları içindeki net alanlar olarak hesaplanır. Odaların tamamı salon, tuvalet, banyo, mutfak, balkon gibi kullanım alanlarıdır.

Bir evin brüt büyüklüğünde, bulunduğu kata çıkan merdivenler ve havalandırma açıklıkları ve eğer asansör varsa, asansör boşluğunun kapladığı alan İşte ölçü farkı; Ayrıca ev alırken brüt ve net metrekare bazında hesaplama yapılması gerektiğini de ortaya koymaktadır. Piyasadaki satış ve tanıtım ofislerinde satılan evin brüt metrekaresi alıcıların net ölçüsünü görmesin diye belirtilir.

Almayı düşündükleri ev Bazı satış şirketleri, yüksek metrekareler ilan ederek dairenin çekiciliğini artırmaya çalışıyor. Ne yazık ki bazı müteahhitler ve emlakçılar kendi satış politikaları ve yüzeysel müşteri memnuniyetini göz önünde bulundurarak hareket ettikleri için, bu aynı zamanda her zaman brüt taban alanı, fiyat, alan veya proje bilgileri üzerinde tanıtımını yaptıkları bir pazar ihtiyacı olarak da görülüyor. koşullar. Parçaların kullanım ve kullanışlılığını incelerken satış ve ev broşürlerini incelemelisiniz. Bu noktada satış metrekaresi ile faydalı metrekare arasındaki farkların nereden geldiğini ve ne kadar olduğunu hesaplamanız gerekiyor.

Brüt ve net farkı ölçerek öğrenin. Banyo, tuvalet, mutfak gibi kullanım alanlarını lazer metre ile ölçebilirsiniz. bu fark için iyi bir anlaşma. Bu nedenle satış fiyatı üzerinden indirim talep edebilir veya almayı düşündüğünüz evin tapu müdürlüğü ile görüşerek kat planını isteyebilirsiniz, bu yöntemle resmi ölçüyü göreceksiniz. şunu belirtmek isterim; Evin eski maliklerinin veya müteahhitin söz konusu alanda tadilat yapması veya evin ölçülerinde değişiklik olması durumunda kat planı güncel olmayabilir. Bunun için bahislerle daha sağlıklı bir sonuç elde etmek için fiziksel bir ölçüm yapmanın daha doğru olacağını söyleyebiliriz.

Konuyla ilgili hazırlanan yeni imar kanununa göre artık metrekare netleşecek ve yapılacak hazırlıkla birlikte konutun net metrekaresi artık proje, satış ve tapu için kullanılacak. Böyle bir hüküm, evin ölçülerinin belirttiğiniz ölçülerden farklı olduğunu tespit ederseniz, metrekare sapmalarında tüketiciyi korumak daha kolay olacaktır; Türk Borçlar Kanunu’nun satış sözleşmesinin genel hükümlerinde belirtilen ayıplı ifaya ilişkin hükümler uyarınca mahkemeler aracılığıyla tazminat talep etme hakkınız olacaktır.

Satın alınan evin net ve brüt metrekaresi sözleşmede belirtilmişse tüketicinin itiraz hakkı kalmadığından sözleşme dikkatlice okunmalı ve söz konusu brüt metrekare ve net dikkate alınarak bir değerlendirme yapılmalıdır.

Ev alırken yapılacak sözleşme olan Gayrimenkul Satış Sözleşmesi ‘de dikkatlice okunmalıdır. Sözleşmeden önce tapuda şerh var mı yok mu diye kontrol etmelisiniz. Şerh nedir diyorsanız “Tapuya Şerh Koymak” adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Ev alırken dikkat etmeniz gereken konular bu şekilde sıralanabilir. Ayrıca evinizin fiyatını merak ediyorsanız “Evim Ne Kadar Eder adlı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Listeleri Karşılaştır